Denne siden viser en oversikt over alle norske arter nakensnegler. Den er presentert i systematisk orden, og viser hvordan de ulike artene er klassifisert etter deres slektskap. Arter som er nærmere omtalt i egne artikler er lenket opp.

Mollusca Cuvier, 1797
Apogastropoda sensu Ponder & Lindberg 1997
Heterobranchia Haszprunar, 1985
Euthyneura Spengel, 1881
Opisthobranchia Milne-Edwards, 1884
Nudipleura Wägele & Willan, 2000
Nudibranchia Ducrotay-Blainville, 1814
ANTHOBRANCHIA Minichev, 1970
Doridoidea Rafinesque, 1815 sensu Wägele 1989
Aegiretidae P. Fischer, 1883
Aegires punctilucens (d’Orbigny, 1837)
Triopella incisa (M. Sars in G. O. Sars, 1872)

Calycidorididae Roginskaya, 1972
Calycidoris guentheri Abraham, 1876

Goniodorididae H. & A. Adams, 1854
Ancula gibbosa (Risso, 1818)
Goniodoris nodosa (Montagu, 1818)
Goniodoris castanea Alder & Hancock, 1845
Lophodoris danielsseni (Friele & Hansen, 1876)
Okenia pulchella (Alder & Hancock, 1854)

Onchidorididae J. E. Gray, 1827
Acanthodoris pilosa (Abildgard, 1789)
Adalaria loveni (Alder & Hancock, 1862)
Adalaria proxima (Alder & Hancock, 1854)
Doridunculus echinulatus G. O. Sars, 1878
Onchidoris bilamellata (Linnè, 1767)
Onchidoris depressa (Alder & Hancock, 1842)
Onchidoris inconspicua (Alder & Hancock, 1851)
Onchidoris muricata (Müller, 1776)
Onchidoris oblonga (Alder & Hancock, 1845)
Onchidoris pusilla (Alder & Hancock, 1845)
Onchidoris sparsa (Alder & Hancock, 1846)
Diaphorodoris luteocincta (M. Sars, 1870)

Dorididae Rafinesque, 1815
Doris nobilis Lovén in Odhner, 1907
Doris pseudoargus (Rapp, 1827)
Aldisa zetlandica (Alder & Hancock, 1854)

Chromodorididae Bergh, 1891
Cadlina glabra (Friele & Hansen, 1876)
Cadlina laevis (Linnè, 1767)

Discodorididae Bergh, 1891
Geitodoris planata (Alder & Hancock, 1846)
Jorunna tomentosa (Cuvier, 1804)
Rostanga setidens (Odhner, 1939)
Rostanga rubra (Risso, 1818)

Polyceridae Alder & Hancock, 1845
Colga pacifica (Bergh, 1894)
Colga villosa (Odhner, 1939)
Limacia clavigera (Müller, 1776)
Palio dubia (M. Sars, 1829)
Palio nothus (Johnston, 1838)
Polycera faeroensis Lemche, 1929
Polycera quadrilineata (Müller, 1776)

CLADOBRANCHIA Willan & Morton, 1984
Dendronotidae J. E. Gray, 1857 sensu Odhner 1936
Dendronotus dalli Bergh, 1879
Dendronotus frondosus (Ascanius, 1770)
Dendronotus lacteus (Thompson, 1840)
Dendronotus robustus Verrill, 1870

Dotidae J. E Gray, 1853
Doto coronata (Gmeli,, 1791)
Doto crassicornis (M. Sars, 1870)
Doto cuspidata Alder & Hancock, 1862
Doto dunnei Lemche, 1976
Doto fragilis (Forbes, 1838)
Doto koenneckeri Lemche, 1976
Doto maculata (Montagu, 1804)
Doto tuberculata Lemche, 1976

Tritoniidae de Lamarck, 1809
Tritonia griegi Odhner, 1922
Tritonia hombergi Cuvier, 1803
Tritonia lineata Alder & Hancock, 1848
Tritonia plebiea Johnston, 1828

“Arminoidea” Rafinesque, 1814 sensu Odhner 1934
Arminidae Rafinesque, 1814
Armina loveni (Bergh, 1860)
Dermatobranchus walteri (Krause, 1892)

Heterodorididae Verrill & Emerton, 1882
Heterodoris robusta Verrill & Emerton, 1882

Heroidae Bergh, 1892
Hero formosa (Lovèn, 1841)

Zephyrinidae Iredale & O’Donoghue, 1923
Janolus cristatus (delle Chiaje, 1841)
Janolus hyalinus (Alder & Hancock, 1854)
Proctonotus mucroniferus (Alder & Hancock, 1844)

Goniaeolididae Odhner, 1907
Goniaeolis typica M. Sars, 1861

Aeolidoidea Odhner, 1934
Eubranchidae Odhner, 1934
Eubranchus doriae (Trinchese, 1874)
Eubranchus exiguuus (Alder & Hancock, 1848)
Eubranchus farrani (Alder & Hancock, 1844)
Eubranchus pallidus (Alder & hancock, 1842)
Eubranchus rupium (Møller, 1842)
Eubranchus tricolor Forbes, 1838
Eubranchus vittatus (Alder & Hancock, 1842)

Cumanotidae Odhner, 1907
Cumanotus beaumonti (Eliot, 1906)

Embletoniidae Pruvot-Fol, 1954
Embletonia pulchra Alder & Hancock, 1851

Tergipedidae Bergh, 1899
Cuthona caerulea (Montagu, 1804)
Cuthona concinna (Alder & Hancock, 1843)
Cuthona distans (Odhner, 1922)
Cuthona foliata (Forbes & Goodsir, 1839)
Cuthona gymnota (Couthoy, 1838)
Cuthona nana (Alder & Hancock, 1842)
Cuthona norvegica (Odhner, 1929)
Cuthona pustulata (Alder & Hancock, 1854)
Cuthona rubescens Picton & Brown, 1978
Cuthona viridis (Forbes, 1840)
Cuthonella abyssicola Bergh, 1884
Tergipes tergipes (Forskål, 1775)
Tenellia adspersa (Nordmann, 1845)

“Flabellinidae” Bergh, 1889
Flabellina borealis (Odhner, 1922)
Flabellina browni (Picton, 1980)
Flabellina gracilis (Alder & Hancock, 1844)
Flabellina lineata (Lovèn, 1846)
Flabellina nobilis Verrill, 1880
Flabellina pedata (Montagu, 1815)
Flabellina pellucida (Alder & Hancock, 1843)
Flabellina salmonacea (Couthoy, 1838)
Flabellina verrucosa (M. Sars, 1829)

Aeolididae d’Orbigny, 1834
Aeolidia papillosa (Linnè, 1761)
Aeolidiella glauca (Alder & Hancock, 1845)
Berghia norvegica Odhner, 1939

Calmidae Iredale & O’Donoghue, 1923
Calma glaucoides Alder & Hancock, 1855

Facelinidae Bergh, 1889
Facelina bostoniensis (Couthoy, 1838)
Facelina auriculata (Müller, 1776)

Favorinidae Bergh, 1889
Favorinus blianus Lemche & Thompson, 1974
Favorinus branchialis (Rathke, 1806)